• Państwowy egzamin po ósmej klasie w roku szkolnym 2020/2021 zostanie przeprowadzony w maju 2021 roku.
Potrwa 3 dni: od 25 do 27 maja.
• W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:
- język polski, Szczegóły
- matematyka, Szczegóły
- język obcy nowożytny.
• Lata 2018‒2020 ‒ okres przejściowy, w którym niezbędne jest wyrównanie braków wiedzy wynikających z różnic programowych z języka polskiego i matematyki.
• Jeden przedmiot dodatkowy do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia uczniowie będą zdawać dopiero w roku szkolnym 2021/2022.
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty
Kompleksowy program wspierający nauczycieli w przygotowaniu uczniów do egzaminu ósmoklasisty
W związku z pandemią COVID-19 szkoły zgłoszone do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty piszą egzaminy w możliwym dla szkoły terminie. Decyzję dotyczącą daty egzaminów podejmuje Dyrekcja szkoły zgodnie z wytycznymi MEN.
Arkusze wraz z odpowiedziami nie są w tym roku publikowane na stronach internetowych oraz w serwisach Wydawnictwa Operon. Zostały przekazane do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu.
W związku z trwającą pandemią w bieżącym roku szkolnym egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie zaktualizowanych wymagań egzaminacyjnych.
Od 1 lutego wprowadzono możliwość organizowania próbnych egzaminów na terenie szkoły. Minister Edukacji i Nauki w wypowiedzi dotyczącej bieżącej sytuacji w szkołach zaznaczył, że „w szkołach będzie można zorganizować,
w ramach konsultacji z nauczycielami, testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu państwowego, tzw. egzaminy próbne”.
Już od 2 lutego wszystkie szkoły zgłoszone do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty mogą bezpłatnie pobrać dodatkowe arkusze w wersji elektronicznej, dostosowane do nowych wymagań egzaminacyjnych. Arkusze opublikowano na stronie egzaminy.operon.pl i są dostępne po zalogowaniu do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do egzaminu próbnego. Apelujemy, aby arkusze były udostępniane jedynie w celu przeprowadzenia egzaminu. Oprócz arkuszy otrzymują Państwo również karty odpowiedzi i transkrypcje nagrań z języków obcych, klucze odpowiedzi oraz kartoteki. Mogą Państwo również wprowadzić wyniki z egzaminu do naszego panelu, dzięki czemu możliwe będzie zweryfikowanie postępów ósmoklasistów. Zachęcamy do przeprowadzenia II edycji egzaminu próbnego w Państwa szkole w dowolnie wybranym przez Państwa terminie. Wierzymy, że rozwiązanie zadań opracowanych przez Operon pozwoli uczniom lepiej przygotować się do państwowego egzaminu i zmotywować do nauki.
Zapisy trwają – nadal mogą Państwo zgłosić swoją szkołę do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty!
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty
Zapisy na egzamin
Dostępne po zgłoszeniu szkoły:
Egzamin ósmoklasisty ‒ to warto wiedzieć
Kompleksowy autorski program przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty
Kompleksowy autorski program przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty został opracowany specjalnie dla nauczycieli. Powstał, bazując na ponad 10-letnim doświadczeniu Wydawnictwa w przygotowaniach uczniów do egzaminów na każdym etapie nauki.
Program pomaga nauczycielom skutecznie przeprowadzić uczniów przez cały proces nauki do egzaminu. Wspiera nauczyciela w planowaniu pracy i obserwacji jej efektów.
Do indywidualnej dyspozycji nauczyciela udostępniane są:
- diagnozy na początek roku szkolnego
- cykliczne testy w trakcie nauki
- arkusze testów egzaminacyjnych,
- możliwość stworzenia profilu ucznia i śledzenie jego postępów w nauce.
Po wpisaniu do specjalnego systemu wyników z poszczegolnych testów zostaną udostępnione raporty i statystyki, diagnozujące mocne i słabe strony uczniów.
Najlepsze efekty daje systematyczna praca oraz dobrze zaplanowana nauka, dlatego program przygotowań do egzaminu ósmoklasisty rozpoczyna się już od 6 klasy. Cykliczny pomiar postępów uczniów pozwala na dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb na poszczególnych etapach przygotowań.
Elementy progamu
Opis programu
Materiał sprawdzający:
- Diagnoza – przekrojowy test weryfikujący wiedzę na wstępie do danej klasy; w klasie 6 składa się z 12 zadań i można go przeprowadzić w ciągu 45 minut; w klasach 7 i 8 test liczy maksymalnie 21 zadań do rozwiązania w ciągu 90 minut. ZOBACZ
- Testy 1, 2 – testy w postaci zadań typu egzaminacyjnego obejmujące materiał realizowany zgodnie z harmonogramem podstawy programowej. ZOBACZ
Profil ucznia:
- Specjalna platforma do wpisywania przez nauczyciela wyników diagnozy i testów.
- Śledzenie postępów każdego ucznia – możliwość indywidualnego podejścia do pracy z uczniem. ZOBACZ
Ogólnopolski Próbny Egzamin:
- Klasa 6 – arkusze egzaminacyjne do pobrania w formie pdf.
- Klasa 7 – arkusze egzaminacyjne do pobrania w formie pdf.
- Klasa 8 – Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem
- przebieg egzaminu w formie identycznej jak egzamin państwowy;
- plan powtórzeniowy dla klas – wraz z wynikami egzaminów próbnych szkoła otrzymuje plan powtórzeniowy dla uczniów, który wskazuje obszary do ich dalszej pracy; dla każdego ósmoklasisty nauczyciel otrzyma zestaw 12-16 zadań z trzech najsłabiej opanowanych przez danego ucznia obszarów umiejętności; ZOBACZ
- II edycja egzaminu próbnego – komplet arkuszy egzaminacyjnych z kluczem odpowiedzi do pobrania online i indywidualnego wykorzystania przez nauczycieli; pozwala zweryfikować stan wiedzy uczniów tuż przed egzaminem państwowym. SZCZEGÓŁY TUTAJ
Materiały są dostępne po zalogowaniu lub zarejestrowaniu się w serwisie Operon.
FAQ
Jak zgłosić szkołę do egzaminu?
Jakie są warunki uczestnictwa?
Jak sprawdzić wyniki egzaminu?
Dlaczego warto wprowadzać wyniki?
Ponadto szkoły, które wprowadzą wyniki sprawdzianu mogą liczyć na wiele dodatkowych korzyści. Są to między innymi:
- plan powtórzeniowy ze wszystkich przedmiotów dostosowany do wyników klasy,
- obecność w rankingach ogólnopolskich i lokalnych.
Raporty z wynikami szkoły są przekazywane do wyłącznej dystrybucji dyrektora szkoły. Nauczyciele mają dostęp do raportów z wynikami klasy oraz indywidualnych wyników uczniów z przedmiotu, do którego wprowadzali wyniki. Raport ogólnokrajowy, do którego mają dostęp wszyscy zainteresowani, nie zawiera danych poszczególnych szkół, a jedynie informacje zbiorcze o wynikach całej populacji.