Egzamin Ósmoklasisty
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty
Kompleksowy program wspierający nauczycieli w przygotowaniu uczniów do egzaminu ósmoklasisty
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty odbędzie się w dniach 3–5 grudnia 2024 r. Egzamin próbny jest przeprowadzany we wszystkich szkołach w tym samym czasie, aby wiernie oddać procedury i atmosferę egzaminu państwowego. Ważne! Arkusze i odpowiedzi po egzaminie nie będą upubliczniane.
Kompleksowy program przygotowań do egzaminu ósmoklasisty składa się z dwóch etapów:
- I edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – 3–5 grudnia 2024 r.
- II edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – marzec 2025 r.
|
Uzyskanie dobrych wyników na egzaminie ósmoklasisty ma wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Aby jeszcze lepiej przygotować uczniów do egzaminu państwowego, pomóc im usystematyzować wiedzę i zmotywować ich do dalszej nauki, co roku tysiące szkół biorą udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem.
I edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – 3–5 grudnia 2024 r.
Szkoła, która zgłosi się do egzaminu, w ramach pakietu otrzyma zestaw 3 drukowanych arkuszy dla każdego ucznia (zestawy zostaną dostarczone do szkoły przez kuriera). Arkusze egzaminacyjne opracowano zgodnie z najnowszymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
W skład pakietu dla każdego ucznia wchodzą 3 drukowane arkusze z poniższych przedmiotów:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny, do wyboru: angielski lub niemiecki.
Dostęp do arkuszy i zasad oceniania rozwiązań zadań w wersji elektronicznej otrzymają w tym roku dyrektorzy oraz wszyscy nauczyciele z zapisanych szkół. |
II edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty – marzec 2025 r.
Arkusze do II edycji Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty zostaną opublikowane w marcu 2025 r. w formacie PDF. W tym czasie większość szkół zakończy już omawianie pełnego zakresu materiału nauczania, co umożliwi uczniom podejście do egzaminu z pełnym przygotowaniem.
Wyniki uzyskane podczas marcowej próby rzetelnie pokazują poziom wiedzy uczniów przygotowujących się do państwowego egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo termin II edycji idealnie wpisuje się w rytm szkolny po feriach zimowych, kiedy to uczniowie intensywnie kontynuują naukę. Sprawdzian w tym czasie wiarygodnie odzwierciedli poziom zdobytej przez nich wiedzy i umiejętności przed nadchodzącym egzaminem.
Najważniejsze korzyści z udziału w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty z perspektywy ucznia
Wyniki egzaminu stanowią aż połowę punktacji, dlatego mają realny wpływ na nabór do szkół ponadpodstawowych. Udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem to nie tylko próba generalna przed egzaminem państwowym, lecz także możliwość sprawdzenia wiedzy oraz silny bodziec motywacyjny do dalszej nauki.
Harmonogram Ógólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty w 2024 r.
Książki, które z sukcesem przygotowują do egzaminu ósmoklasisty
Publikacje Operonu zostały opracowane przez specjalistów w zakresie egzaminów po szkole podstawowej. Korzystanie z tych publikacji w ramach nauki do egzaminu ósmoklasisty zapewnia solidne przygotowanie i wysokie wyniki na pierwszym tak poważnym dla uczniów teście. Książki są dostosowane do potrzeb współczesnych uczniów i wspierają efektywną naukę zarówno w klasie, jak i w domu.
Zadania z odpowiedziami – publikacje do powtórek do egzaminu z języka polskiego i z matematyki
Jedna książka, w której znajduje się to, co niezbędne, aby przygotować się i zdać egzamin ósmoklasisty. To kompleksowe repetytorium pomoże uczniom przypomnieć sobie niezbędną teorię, przećwiczyć rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych, sprawdzić odpowiedzi i przeanalizować rozwiązania oraz poznać strukturę arkusza egzaminacyjnego. SPRAWDŹ
Publikacja „Zadania z odpowiedziami”:
- pomaga utrwalać wiedzę i umiejętności niezbędne na egzaminie;
- pozwala rozwijać umiejętność rozwiązywania typowych zadań egzaminacyjnych;
- umożliwia śledzenie postępów oraz stopnia przygotowania do egzaminu ósmoklasisty;
- skutecznie przygotowuje do zdania egzaminu.
Trening w rozwiązywaniu arkuszy z języka angielskiego
Rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych to najlepszy sposób, by zweryfikować poziom wiedzy i umiejętności ucznia. To także przydatne ćwiczenie umiejętności w praktyce i utrwalanie informacji. Wszystkie zadania i pytania w publikacji zostały opracowane na wzór egzaminu z języka angielskiego na zakończenie szkoły podstawowej. Zakres materiału potrzebny do udzielenia odpowiedzi obejmuje treści wymagane na poziomie klasy ósmej. SPRAWDŹ
Dodatkowym wsparciem w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty są również publikacje „Teoria do egzaminu” SPRAWDŹ, czyli książka zwierająca pełną wiedzę podręcznikową ze wszystkich lat nauki, oraz „Arkusze” SPRAWDŹ, zapewniające praktyczne ćwiczenia i zapoznanie się z formułą egzaminu z języka polskiego oraz z matematyki.
Zachęcamy także do skorzystania ze wsparcia cyfrowego – Platformy Operon dla ucznia.
Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty
Zapisy na egzamin
Dostępne po zgłoszeniu szkoły:
Egzamin ósmoklasisty - to warto wiedzieć
Państwowy egzamin po ósmej klasie w roku szkolnym 2024/2025 zostanie przeprowadzony w maju 2025 r. Potrwa 3 dni: od 13 do 15 maja.
-
13 maja 2024 r. – egzamin z języka polskiego
(wtorek) – godz. 9.00 -
14 maja 2024 r. – egzamin z matematyki
(środa) – godz. 9.00 -
15 maja 2024 r. – egzamin z języka obcego nowożytnego
FAQ
Jak zgłosić szkołę do egzaminu?
Zgłoszenia może dokonać dyrektor szkoły lub inna osoba przez niego upoważniona. Wystarczy zalogować się lub założyć konto na stronie www.konto.operon.pl, podając dane wymagane w formularzu logowania oraz wypełnić formularz znajdujący się w „Moje zgłoszenia”. Potwierdzenie zgłoszenia jest wysyłane automatycznie na adres e-mail. Jedna szkoła może zostać zgłoszona do egzaminu tylko raz. Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, dokonujący zgłoszenia deklaruje liczbę ósmoklasistów, którzy mają przystąpić do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem. Zgłoszenie można edytować w każdej chwili, aż do dnia zamknięcia zapisów. Warunkiem przystąpienia do egzaminu próbnego jest akceptacja regulaminu w tym zobowiązanie się do przeprowadzenia egzaminu w dniu i o godzinie wyznaczonej przez Operon.
Jakie są warunki uczestnictwa?
Jak sprawdzić wyniki egzaminu?
Dlaczego warto wprowadzać wyniki?
Wprowadzenie wyników gwarantuje otrzymanie szczegółowych raportów z wynikami szkoły, klasy i uczniów. Mogą one stanowić materiał do śledzenia wyników w poszczególnych latach oraz pozycjonować szkołę na tle województwa i kraju. Raporty są również cennym źródłem wiedzy o stopniu przygotowania uczniów do egzaminu państwowego.
Ponadto szkoły, które wprowadzą wyniki egzaminu, otrzymają:
- plan powtórzeniowy ze wszystkich przedmiotów dostosowany do wyników klasy z Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem,
- możliwość udostępniania wyników uczniów w formie online,
- udział w rankingach wojewódzkich i ogólnopolskich,
- certyfikat jakości potwierdzający udział w Ogólnopolskim Próbnym Egzaminie Ósmoklasisty z Operonem.