Nowości Operon

Maturalne arkusze egzaminacyjne z jedenastu przedmiotów

Już od września trwają rozmowy na temat tegorocznej matury, która po raz pierwszy zostanie przeprowadzona również według nowej formuły 2023. We wrześniu CKE udostępniło pokazowe arkusze egzaminacyjne w formule 2023, jednak tylko z przedmiotów zdawanych wyłącznie na poziomie podstawowym. Maturzyści do końca września podejmowali decyzje odnośnie do przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Koniec listopada to dobry czas na przeprowadzenie próby generalnej przed Maturą 2023.

 

Dlaczego tak ważna jest próba generalna przed maturą?

Jeżeli Państwa uczniowie pisali we wrześniu arkusze diagnostyczne udostępnione przez CKE, to mieli okazję sprawdzić poziom swojej wiedzy z podstawy wymaganej na egzaminie dojrzałości. Arkusze zostały udostępnione tylko z języka polskiego, matematyki i języków nowożytnych. Wrzesień to jednak czas, gdy uczniowie wracają po wakacjach z głową pełną letnich wspomnień i nie są jeszcze wdrożeni w solidną pracę powtórkową przed maturą. Tym bardziej, że deklaracje wyboru rozszerzeń składali do 30 września.

Im więcej tych prób, tym młodzież czuje się pewniej, przystępując do matury – bardzo często takich odpowiedzi na pytania dotyczące motywacji przeprowadzania próbnej matury udzielają nauczyciele. Stres towarzyszący uczniom podczas egzaminów maturalnych może być istotnym czynnikiem, który wpływa negatywnie na ostateczny wynik egzaminu. Z tego względu corocznie zachęcamy Państwa do dołączenia do ogólnopolskiej Próbnej Matury z Operonem i przeprowadzenia jej w oficjalnej formie, zgodnej z wytycznymi CKE, czyniąc ją tym samym próbą generalną. Jej ogólnopolski charakter, ustalony harmonogram oraz raporty udostępniane po przeprowadzeniu egzaminów próbnych czynią z niej wydarzenie jedyne w swoim rodzaju.

Przystąpienie szkół do Próbnej Matury z Operonem umożliwia uczniom kompleksowe przygotowanie się i sprawdzenie swojej wiedzy zarówno z podstawy, jak i rozszerzeń. To także dla nich pierwsza okazja, by zmierzyć się z nowymi, przedmiotowymi arkuszami matury 2023 i sprawdzić ich strukturę, typy zadań czy rodzaje poleceń. Dzięki udziałowi w Próbnej Maturze z Operonem tegoroczni maturzyści już w listopadzie będą mieć możliwość rozwiązania arkuszy z wybranych rozszerzeń, które są przecież kluczem do wymarzonej uczelni. Pomoże im to w podjęciu ostatecznej decyzji i złożeniu ostatecznej deklaracji wyboru przedmiotów dodatkowych. Termin upływa 28 lutego 2023.

Matura Próbna z Operonem odbędzie się 22–25 listopada 2022 w szkołach w całej Polsce i zostanie przeprowadzona jednocześnie w dwóch obowiązujących formułach zgodnych w wytycznymi CKE:

  • dla szkół ponadpodstawowych – formuła 2023, tzw. nowa matura,
  • dla szkół ponadgimnazjalnych – formuła 2015, tzw. stara matura.

 
Zachęcamy do zapisania szkoły do projektu Próbna Matura z Operonem, który już od 16 lat wspiera z sukcesem uczniów, nauczycieli, szkoły oraz rodziców i opiekunów w przejściu przez ten wymagający etap edukacji każdego młodego człowieka.

Szkoły biorące udział w próbie generalnej przed egzaminem maturalnym otrzymają drukowane arkusze maturalne zgodne z tegorocznymi wytycznymi CKE – zarówno w formule 2015, jak i 2023. Doświadczeni autorzy przygotowali arkusze aż z 11 przedmiotów. Zapisując szkołę do Próbnej Matury z Operonem, wybierają Państwo pakiet maturalny dla każdego ucznia, który składa się z arkuszy egzaminacyjnych z przedmiotów zdawanych obowiązkowo oraz wybranych przedmiotów dodatkowych.

baner pm

 
Harmonogram Próbnej Matury z Operonem 2022

Jak co roku, również dla tegorocznej edycji Próbnej Matury z Operonem został przygotowany harmonogram egzaminów, dzięki czemu uczniowie mogą przeżyć tzw. próbny maturalny maraton. Dla wielu maturzystów to pierwsza i niekiedy ostatnia próba generalna przed prawdziwym egzaminem dojrzałości. Niezwykle ważny jest fakt przystąpienia do kilku egzaminów dzień po dniu, podobnie jak odbędzie się to w maju.

W tym roku Próbna Matura z Operonem odbędzie się w dniach 22–25 listopada 2022 r. według następującego harmonogramu:

  • 22 listopada – język polski;
  • 23 listopada – matematyka;
  • 24 listopada – język angielski i język niemiecki;
  • 25 listopada – przedmioty dodatkowe na poziomie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka, geografia, język polski, język angielski, język niemiecki, historia, informatyka, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

 
Szczegółowy harmonogram Próbnej Matury z Operonem znajdą Państwo TUTAJ.

Próbna matura z uwagi na nową formułę jest w tym roku szczególnie ważna. Zanim uczniowie przystąpią do właściwego egzaminu, nauczyciele rozwiązują z nimi przykładowe arkusze. To dobry sposób, aby przećwiczyć strukturę zadań. Warto zrobić próbę generalną przed egzaminem państwowym i uświadomić maturzystom, jak wygląda przebieg matury. Operon już od 16 lat corocznie przeprowadza próbny egzamin maturalny dla uczniów w całym kraju.

Próbna Matura z Operonem to unikatowa możliwość sprawdzenia wszystkich aspektów organizacyjnych związanych z egzaminem – tylko w ramach egzaminu z Operonem arkusze egzaminacyjne są dostarczane w formie papierowej do szkół w całej Polsce w tym samym dniu (analogicznie jak w przypadku egzaminu państwowego). Ponadto szkoły biorące udział w Próbnej Maturze z Operonem otrzymają w marcu 2023 r. możliwość pobrania dodatkowych arkuszy egzaminacyjnych z platformy egzaminy.operon.pl. Wybór sposobu ich wykorzystania pozostaje w gestii szkoły – można przeprowadzić w szkole kolejny egzamin próbny w dowolnie ustalonym terminie lub np. przekazać arkusze uczniom do pracy w domach. Druga edycja Próbnej Matury to możliwość weryfikacji wiedzy i kompetencji uczniów tuż przed majowymi egzaminami.

Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę maturzystów, którzy przystąpią do Próbnej Matury z Operonem. Termin został przedłużony – szkołę można zgłosić do 4 listopada za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

Inne serwisy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies.
Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies .
Copyright 2024 © Wydawnictwo Pedagogiczne Operon
skontaktuj się

Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas
58 679 02 02
58 679 00 00

Napisz do nas
info@operon.pl