Minął długi weekend majowy, a to oznacza, że niedługo rozpoczną się wakacje. Zanim jednak uczniowie i nauczyciele będą mogli odpocząć, czeka ich jeszcze sporo pracy. Maj to wytężony czas nauki i egzaminów, który może być stresujący. Jak pomóc uczniom zredukować stres w tym czasie?

 

Matura i egzamin ósmoklasisty 

Matura rozpoczęła się 4 maja i potrwa do 23 maja. W zeszłym tygodniu uczniowie napisali egzaminy maturalne z języka polskiego (4 maja) i języka obcego (5 maja). W tym tygodniu czekają ich następujące egzaminy:

  • 8 maja – matematyka (poziom podstawowy),
  • 9 maja – język angielski (poziom rozszerzony, dwujęzyczny), filozofia (poziom rozszerzony),
  • 10 maja – WOS (poziom rozszerzony), język niemiecki (poziom rozszerzony, dwujęzyczny),
  • 11 maja – biologia (poziom rozszerzony), język rosyjski (poziom rozszerzony, dwujęzyczny),
  • 12 maja – matematyka (poziom rozszerzony), język francuski (poziom rozszerzony, dwujęzyczny).

 
W maju oprócz matur odbywa się także egzamin ósmoklasisty. Uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej napiszą egzaminy z:

  • języka polskiego – 23 maja,
  • matematyki – 24 maja,
  • języka obcego – 25 maja.

 
Stop presji egzaminacyjnej

mlodziez uczy sie w parku

W procesie pozyskania informacji zwrotnej na temat kompetencji i wiedzy uczniów warto zachować zdrowy rozsądek. Ważne jest, aby zmniejszyć presję związaną z egzaminami. Nie chodzi o to, aby bagatelizować kwestię egzaminów, lecz o to, by podkreślać, że wynik to wskazówka do dalszej pracy. Świadomy tego uczeń to uczeń odprężony – taki, który poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami.

Potraktuj egzamin jako nowe doświadczenie, których będzie jeszcze wiele przed Tobą. To nowe dla Ciebie przeżycie pozwala Ci ocenić Twoje mocne i słabe strony dotyczące wiedzy szkolnej. Wyniki egzaminacyjne nie przekreślają Cię jako osoby. Wciąż jesteś wartościową osobą. Wyjątkowe jest to, co jest w Tobie, a nie wynik egzaminacyjny – radzi dr Marta Majorczyk, autorka poradnika „Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym. Zalecenia dla ósmoklasistów”.
 

Jak pomóc uczniom opanować stres? – wskazówki dla nauczycieli

Stres towarzyszący egzaminom to stan naturalny. Ma wpływ na myśli i zachowanie podczas egzaminu. Pozytywny stres, czyli eustres, działa mobilizująco. Z kolei dystres – stres szkodliwy – negatywnie wpływa na organizm. Gdy staje się nadmierny, można skutecznie go niwelować, wykonując różne ćwiczenia. Jak wesprzeć uczniów i nauczyć ich pracy z trudnymi emocjami?

Praktyczne sposoby na redukcję stresu:

- proste ćwiczenia oddechowe,
- techniki relaksacyjne,
- aktywność fizyczna, która pomoże rozładować energię,
- właściwe odżywianie: zdrowe, pełnowartościowe posiłki,
- planowanie i organizacja, tak aby przewidzieć różne sytuacje,
- rozmowa z wspierającym dorosłym,
- wykonywanie ćwiczeń poznawczo-behawioralnych.

 
Ćwiczenia, które skutecznie pomogą obniżyć poziom stresu, przedstawia Magdalena Pytel. Dzięki relaksacji i treningowi z własnymi przekonaniami można skutecznie zmienić swoje nastawienie do różnych wyzwań, nie tylko egzaminów. Ćwiczenia znajdą Państwo na portalu Terapia Specjalna TUTAJ. Warto przekazać je uczniom, ale też przetestować samemu.

 
Ostatnie powtórki przed egzaminem  

W ostatnich chwilach przed egzaminem warto zwolnić. Najlepszym pomysłem jest postawienie na prostotę w powtórkach. Przydadzą się do tego sprawdzone publikacje, które pomogą uczniom uporządkować wiedzę. Tegoroczni maturzyści chętnie korzystają z arkuszy Próbnej Matury z Operonem 2022/2023. Ósmoklasiści wybierają spośród publikacji dostępnych w księgarni internetowej Operonu. Niech wsparcie uczniów i zadbanie o ich dobrostan będzie Państwa dewizą w maju – miesiącu pełnym egzaminów.

 

Źródła:

  1. Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym? Zalecenia dla ósmoklasistów, CKE, https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/20220425%20E8%20Jak%20radzi%C4%87%20sobie%20ze%20stresem%20egzaminacyjnym.pdf (dostęp: 04.05.2023).
  2. Magdalena Pytel, Stres – wpływ na organizm i sposoby radzenia sobie, gdy staje się nadmierny, Terapia Specjalna, https://terapiaspecjalna.pl/artykul/stres-wplyw-na-organizm-i-sposoby-radzenia-sobie-gdy-staje-sie-nadmierny (dostęp: 04.05.2023).