Już po raz XVI w szkołach w całej Polsce odbyła się Próbna Matura z Operonem. Coś stanęło na przeszkodzie i nie dołączyli Państwo do egzaminu próbnego? Nic straconego – wciąż można zamówić arkusze i przeprowadzić próbną maturę w dogodnym czasie.

 

Jak podkreśla John Whitmore – Rozwój następuje, gdy stworzymy przestrzeń do pełnego ujawnienia się jego potencjału. Nauczyciele dają uczniom wszelkie możliwości do doskonalenia się. Wiosną maturzyści zmierzą się z nową formułą egzaminu dojrzałości. Zanim to nastąpi, powinni solidnie się przygotować. Im więcej prób i ćwiczeń, tym mniejszy poziom stresu na egzaminie państwowym. Co mogą Państwo jeszcze zrobić, aby wesprzeć ich w osiągnięciu tego celu?
 

Próbna Matura z Operonem w dogodnym terminie 

Za nami XVI edycja ogólnopolskiej Próbnej Matury z Operonem. W tysiącach polskich szkół egzamin, jak co roku, odbył się w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego. Fakt, że został przeprowadzony w dwóch formułach: 2015 i 2023, uczynił tę edycję wyjątkową. Podobnie jak w ubiegłych latach, klucz odpowiedzi nie został opublikowany na stronie wydawnictwa, ale przekazany do wyłącznej dyspozycji Dyrektorów szkół zgłoszonych do projektu.

baner pm

Przeprowadzenie próby generalnej jest w tym roku szczególnie ważne, dlatego dobrze byłoby, aby wszystkie szkoły miały taką szansę. Jeśli nie zdążyli Państwo zapisać się do tegorocznej Próbnej Matury z Operonem, lub z innych powodów nie mogli dołączyć do projektu we wskazanym terminie – nic straconego! Istnieje możliwość przeprowadzenia próbnego egzaminu w Państwa placówce w innym terminie. W odpowiedzi na Państwa zapytania zapewniamy, że wciąż można zgłosić szkołę do egzaminu próbnego, zapisując ją na stronie internetowej Operonu i składając zamówienie na drukowane arkusze. Czas wysyłki wynosi 3–4 dni robocze.
 

Ważna próba przed maturą państwową 

Próbna Matura z Operonem w pełni odzwierciedla egzamin państwowy. Arkusze zostały opracowane przez doświadczonych autorów, zgodnie z najnowszymi wymaganiami CKE oraz MEiN. Egzamin przeprowadzony w dogodnym dla Państwa szkoły terminie nie będzie miał już wymiaru ogólnopolskiego. Warto jednak zachować jego formalny charakter i przeprowadzić go zgodnie z wytycznymi CKE. Zachęcamy do losowania miejsc, wyłączenia telefonów komórkowych, wprowadzenia wymogu stroju galowego. Dlaczego?

Dla uczniów próbny egzamin to szansa na:

- oswojenie stresu towarzyszącego oficjalnym wydarzeniom;
- realne ocenienie swojej wiedzy i umiejętności;
- otrzymanie silnego bodźca motywacyjnego do dalszej nauki.

 
Dla nauczycieli to okazja do:

- uzyskania informacji o postępach uczniów;
- weryfikacji wiedzy na temat nowych arkuszy maturalnych;
- pozbycia się wątpliwości związanych z nową maturą.

 
Dyrekcja dzięki egzaminowi:

- dopracuje kwestie organizacyjne tak dużego egzaminu;
- porówna poziom zdawalności z innymi szkołami w Polsce.

 
Dla rodziców to szansa na:

- wypracowanie z nauczycielem planu wsparcia dziecka;
- oswojenie stresu.

 

Ostatni krok – wprowadzenie wyników w panelu

Szkoły biorące udział w egzaminach próbnych mają możliwość znaleźć się w rankingach ogólnopolskim i wojewódzkim. Dodatkowo otrzymują certyfikat potwierdzający wysoką jakość kształcenia. To świetna promocja dla placówki! Wystarczy wprowadzić wyniki do panelu, logując się na stronie egzaminy.operon.pl. W rezultacie otrzymają Państwo materiał diagnostyczny w postaci szczegółowych raportów dla klas i poszczególnych uczniów.

 

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu znajduje się na stronie egzaminy.operon.pl.