Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowali, że w przyszłym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju. Minister Dariusz Piontkowski poinformował,
że dyrektorzy szkół podstawowych zgłaszali, że kwietniowy termin przeprowadzania egzaminu demobilizował ósmoklasistów, którzy w końcowym etapie roku szkolnego mniej przykładali się do nauki. Sprawdź najważniejsze daty w terminarzu przygotowań do egzaminu ósmoklasisty 2021.

 

Terminarz przygotowań do egzaminu ósmoklasisty
 

terminarz egzaminu

Prezentacja do przedstawienia na zebraniu z rodzicami z najważniejszymi informacjami o egzaminie ósmoklasisty TUTAJ 

 
Kompleksowy program wspierający nauczycieli w przygotowaniu uczniów do egzaminu ósmoklasisty 

Na program wspierający nauczycieli w przygotowaniu uczniów do egzaminu ósmoklasisty rozpoczynający się już od szóstej klasy składa się
 z kilku elementów.

Diagnoza – przekrojowy test weryfikujący wiedzę przeprowadzany na początku roku szkolnego; w klasie szóstej składa się z 12 zadań i można go przeprowadzić w ciągu 45 minut; w klasach siódmej i ósmej test liczy maksymalnie 21 zadań do rozwiązania w ciągu 90 minut. Już teraz udostępniliśmy Państwu bezpłatne diagnozy z języka polskiego i matematyki. Są one dostępne
po zalogowaniu na stronie egzaminy.operon.pl >> zakładka Diagnozy i testy.

W październiku udostępnimy kolejne diagnozy z historii, biologii i geografii dla uczniów klas 6 i 7, którzy będą zdawać egzamin w rozszerzonej formie. Program przygotowań do egzaminu ósmoklasisty znajdą Państwo TUTAJ  >> zakładka Program Operonu.

Testy 1, 2 – testy w formie zestawu zadań typu egzaminacyjnego obejmujące materiał realizowany zgodnie z harmonogramem podstawy programowej z języka polskiego i matematyki.

Profil ucznia – specjalna platforma do wpisywania przez nauczyciela wyników diagnozy i testów. Śledzenie postępów każdego ucznia daje możliwość indywidualnego podejścia do pracy z uczniem.

Klasa 6 – arkusze egzaminacyjne do pobrania w formie pliku PDF z języka polskiego, matematyki, historii, geografii i biologii.

Klasa 7 – arkusze egzaminacyjne do pobrania w formie pliku PDF z języka polskiego, matematyki, historii, geografii i biologii.

Klasa 8 – Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem

Dzięki temu egzaminowi nauczyciel sprawdzi poziom wiedzy uczniów w warunkach identycznych jak podczas egzaminu państwowego. Jest to jedyny egzamin zewnętrzny przeprowadzany zgodnie z wytycznymi CKE. Ponadto po wprowadzeniu wyników do specjalnego systemu w prosty i szybki sposób nauczyciel wygeneruje przejrzyste raporty i podsumowania, które będą nie tylko cennym materiałem diagnostycznym, lecz także istotną informacją o postępach ucznia do przekazania rodzicom podczas wywiadówek.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 zostanie przeprowadzony w dniach:

– język polski: 8 grudnia 2020 r.

– matematyka: 9 grudnia 2020 r.

– język angielski, język niemiecki: 10 grudnia 2020 r.
 

II edycja egzaminu próbnego – komplet arkuszy egzaminacyjnych z kluczem odpowiedzi do pobrania online i indywidualnego wykorzystania przez nauczycieli pozwala zweryfikować stan wiedzy uczniów tuż przed egzaminem państwowym.

Przyznajemy certyfikaty udziału w projekcie, w tym certyfikat jakości „Skuteczna szkoła” dla placówek, które wprowadzą wyniki uczniów.

Podobnie jak w ubiegłym roku, po egzaminie powstanie ranking szkół oraz zostaną wystawione listy gratulacyjne dla szkół „TOP 10” w Polsce oraz „TOP 3” w województwach.

Formularz zgłoszeniowy dyrektor wypełnia online na stronie egzaminy.operon.pl.

 
Harmonogram Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem 2020

harmonogram oskt cz1
harmonogram peo cz2
harmonogram peo cz3

 
Zapisy trwają do 2 listopada 2020 r.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu uzyskają Państwo na stronie egzaminy.operon.pl.