Uczniowie klas ósmych, spragnieni powrotu do normalności, stęsknieni za sobą, odbudowują relacje w świecie off-line, mierzą się z emocjami związanymi z powrotem do szkoły, odnajdują się na nowo w szkolnym rytmie. Jednocześnie stają przed wyzwaniami związanymi z egzaminem ósmoklasisty, do którego podejdą w maju. Jak pomóc im najlepiej przygotować się do egzaminu? 

 

Powrót do systematycznej pracy – jak go ułatwić?

Przed ósmoklasistami i nauczycielami przygotowującymi do egzaminu stoją wyzwania nie tylko usystematyzowania wiedzy z ostatnich lat, wypracowania efektywnego i wspierającego rytmu nauki, lecz także oswojenia egzaminacyjnej formuły. Wyzwania, które trzeba podjąć, troszcząc się jednocześnie o proces odbudowywania szkolnych relacji i związane z tym emocje. Jak zatem maksymalnie ułatwić przygotowania do egzaminu?

W publikacji przygotowanej przez Kuratorium Oświaty w Warszawie Jak pomóc uczniom wrócić do nauczania stacjonarnego w szkole. Poradnik dla nauczycieli i dyrektorów szkół w części poświęconej powrotowi do edukacji poleca się sprawdzenie, co uczniowie pamiętają, a czego nie. Znajdziemy tam także przypomnienie, że warto doceniać pracę uczniów i ich postępy.

Wskazania nie są zaskakujące. Jak jednak zrealizować je w sposób, który pomoże młodzieży w powrocie do systematycznej pracy i zmotywuje ich do nauki, a jednocześnie będzie przyjazny i dla ucznia, i dla nauczyciela?
 

Jak pomóc uczniom w nauce do egzaminu ósmoklasisty?

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty jest elementem programu wspierającego przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, który pomaga wypracować klarowny rytm powtórek, ułatwia naukę uczniom i pracę nauczycielom, wspiera w komunikowaniu i dostrzeganiu postępów.
 

zapisy na PEO

 
W ramach kompleksowego programu przygotowań do państwowego egzaminu ósmoklasisty proponujemy Państwu:

  • Diagnozy: przekrojowe testy weryfikujące wiedzę na początku roku szkolnego. Więcej o diagnozach można przeczytać TUTAJ. (W ramach programu przygotowań do egzaminu umożliwiamy przeprowadzanie diagnoz już od klasy 6 szkoły podstawowej – warto więc skorzystać z nich nie tylko w kontekście klas 8);
  • Testy w postaci zadań typu egzaminacyjnego: umożliwiają weryfikację wiedzy i jednocześnie pomagają uczniom stopniowo oswajać się z formułą egzaminu;
  • Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty z Operonem – to próba generalna,w pełni odzwierciedlająca egzamin państwowy, zgodna z aktualnymi wymaganiami egzaminacyjnymi CKE;
  • Plan powtórzeniowy dla klas: wskazuje obszary do dalszej pracy – dla każdego ósmoklasisty nauczyciel otrzyma zestaw 12–16 zadań z trzech najsłabiej opanowanych przez danego ucznia obszarów umiejętności;
  • II edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty: komplet arkuszy egzaminacyjnych z kluczem odpowiedzi do pobrania on-line i indywidualnego wykorzystania przez nauczycieli, który pozwala zweryfikować postępy i stan wiedzy uczniów tuż przed egzaminem państwowym;
  • do dyspozycji nauczycieli oddajemy także moduł raportowy, który ułatwia analizę wyników i postępów uczniów i klas;
  • przygotowania do egzaminu wspierają także publikacje Tak, Zdam!Egzamin ósmoklasisty: Repetytorium i Niezbędnik z teorią, które pomogą uczniom przećwiczyć materiał wymagany na egzaminie. Więcej informacji o publikacji można znaleźć TU.

 
Postrzegany i wdrażany jako całość kompleksowy program przygotowań do egzaminu ósmoklasisty pomoże uczyć się systematycznie i efektywnie, a także oswoić formułę egzaminu. Dla nauczycieli z kolei będzie stanowił wsparcie w weryfikacji wiedzy uczniów, analizowaniu wyników i docenianiu ich postępów.

Zgłoszenia do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty przyjmujemy do 14 listopada 2021 r. za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

 
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji egzaminu można znaleźć na stronie egzaminy.operon.pl.