Minął już pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego, wraz z którym rozpoczęły się przygotowania ósmoklasistów do egzaminu państwowego. To ważny moment w życiu uczniów, który wymaga od nauczycieli szczególnej uwagi i zaangażowania. Dziś chcielibyśmy podzielić się z Państwem kalendarzem przygotowań oraz kilkoma informacjami, które warto wziąć pod uwagę, planując naukę. Jakiego wsparcia warto udzielić już dziś, by nie żałować później minionego czasu?

Kalendarz przygotowań – kilka cennych rad dla ósmoklasistów

Stres i napięcie, które będzie narastać w związku ze zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty, mogą być wynikiem braku odpowiednio usystematyzowanej wiedzy oraz oswojenia z formułą egzaminu. U progu nowego roku szkolnego warto pokazać uczniom kalendarz przygotowań, dzięki któremu przekonają się, że warto rozpocząć naukę szybciej i małymi krokami dojść do celu.

Spróbujmy zachęcić uczniów do tego, by choć 20–30 minut dziennie poświęcili na wykonanie kilku zadań egzaminacyjnych. Aby przekonać ich o tym, że to niewiele, warto poprosić ich o sprawdzenie w telefonach statystyk dotyczących czasu, który spędzają w social mediach. Może się okazać, że będą to nie minuty, a godziny czasu, który w znacznej mierze jest zmarnowany każdego dnia. Kalendarz przygotowań został opracowany z myślą o uczniach i znajduje się TUTAJ

Jak oswoić stres przed egzaminem ósmoklasisty?

Nie zapominajmy o tym, że przygotowania do egzaminu państwowego to nie tylko nauka. Dla wielu uczniów to ogromne wyzwanie emocjonalne. Warto rozmawiać z nimi o stresie i presji, jakie niesie ze sobą egzamin, zarówno w zakresie wymaganej wiedzy oraz umiejętności, jak i w kontekście przebiegu egzaminu czy umiejętności radzenia sobie ze stresem. Tym bardziej warto zadbać o dobre przygotowanie i konsekwentnie pracować z uczniami nad pogłębianiem i systematyzowaniem już nabytej wiedzy, a także nad oswojeniem typów zadań egzaminacyjnych. Próbny egzamin ósmoklasisty warto potraktować nie tylko jako sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności, lecz także jako próbę generalną przed egzaminem państwowym, która pomoże uczniom oswoić się z formułą egzaminu.

Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasistyz Operonem wraz z dostępnymi diagnozami i testami daje nauczycielowi cenną wiedzę o postępach uczniów, co pozwala na dopasowanie rozwiązań do indywidualnych potrzeb na poszczególnych etapach przygotowań. Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty odbędzie się w dniach 5–7 grudnia 2023 r.

baner PEO

Zapisy trwają! Aby wziąć udział w egzaminie próbnym, szkoła musi zgłosić liczbę uczniów, którzy przystąpią do Ogólnopolskiego Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty z Operonem.

Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej egzaminy.operon.pl.

Publikacje przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty

Na uzyskanie dobrych wyników na egzaminie ósmoklasisty składa się wielomiesięczna praca Państwa i uczniów. Pomocą w planowaniu nauki i powtórek jest seria publikacji przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty. Materiał podano w nich w sposób syntetyczny i przejrzysty. W publikacjach uwzględniono zarówno wymagania oraz styl nauki uczniów, jak i potrzeby nauczyciela. Publikacje sprawdzą się do użytku w klasie, a także indywidualnie – w domu. Wśród publikacji znajdą Państwo:

  • repetytoria – zawierające pigułkę teorii, przykładowo rozwiązane polecenia krok po kroku, zadania do samodzielnego rozwiązania i arkusze, czyli wszystko, co niezbędne do praktycznego ćwiczenia przed egzaminem;
  • niezbędniki z teorią – zebrano w nich wiadomości potrzebne do rozwiązywania zadań egzaminacyjnych w skrótowej i przyjaznej formie; zastąpią podręczniki (również te z poprzednich klas), do których uczniowie mogą nie mieć już dostępu;
  • arkusze z odpowiedziami – rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych to najlepszy sposób, by utrwalić informacje i przećwiczyć umiejętności w praktyce.

 
księgarni internetowej Wydawnictwa Operon dostępny jest również pakiet publikacji przedmiotowych składający się z dwóch lub trzech publikacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.